Bizden Haberler

İncik Haşlama

İncik Haşlama

İncik Haşlama

İncik haşlama; en sevilen yemeklerin başında gelmesinin yanı sıra, farklı farklı pişirme tekniklerine de olanak sağlaması ile birlikte en çok aranan ve eğlenceli şekilde yapılan yemeklerdendir. Birçok önemli noktası ve hazırlık aşaması bulunmaktadır. Kimine göre zor kimine göre basit ve eğlenceli bir yemektedir. Ancak, incik haşlama, hemen herkes için vazgeçilmez bir et yemeğidir.

En güzel sofraların en şık yemeklerinden olan incik haşlama, bazı püf noktalarına ihtiyaç duyar. İncik haşlama tarifi ve kendi püf noktalarınızla mükemmel bir yemek ortaya çıkarabilirsiniz. Bu anlamda gerekli malzemeler ile yapılışa dair bilgiler, yazımızda mevcuttur. Sofraların vazgeçilmezi olan incik, bununla birlikte mükemmel bir davet yemeğine de dönüşebilmektedir.

İncik Haşlamak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir

İncik haşlama nasıl yapılır sorusu, farklı cevapları içermektedir. Bu noktada damak tadınıza en uygun seçeneği bulabilirsiniz. Ya da yakışacağını düşündüğünüz sebzeler ile birlikte kendinize göre bir tarif yapabilirsiniz. İncik, genellikle dondurulmuş olarak bulunur. Bu, incik haşlama için ihtiyacınız olan şeydir.

Bu yemeği yapmak için önceden hazırlamanız gereken malzemeler vardır. Malzemeleri yanınızda hazır bulundurmak çok iyi olacaktır. Bu sayede zaman kaybı yaşamazsınız. Hem de yemeğe malzemeleri zamanında katabilirsiniz. İncik haşlama tarif için gereken tüm malzemeler, aşağıdaki gibidir:

 • Taze veya dondurulmuş bir incik – Kuzu incik, taze seçildiğinde daha lezzetlidir.
 • Sos olarak kullanabileceğiniz kremalı bir çorba 
 • Havuç, kereviz, pırasa gibi sebzeler
 • İsteğe göre etlere çok yakışan bir kırmızı şarap da seçebilirsiniz.
 • Taze hazırlanmış veya hazır dana eti suyu, alternatif olarak güçlü bir sığır eti suyu
 • Asitliği dengelemek için iyi ve olgunlaşmış bir balsamic
 • Domates püresi
 • Sarımsak, defne yaprağı, kekik
 • Sosu bağlamak için biraz nişasta veya çiğ patates.

İncik Haşlama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş yaparken, lütfen kuzunun kökenine dikkat edin. Organik bir kuzu genellikle daha lezzetlidir. Süt kuzuları çok genç kesilen hayvanlardır. Ve bu nedenle “lezzetli kuzular” aramayı gerektirmektedir. İncik haşlama terbiyesi de en önemli noktalardandır. Terbiyenin kesilmemesi için oldukça yavaş dökerek karıştırmak gerekmektedir.

Denize yakın büyümüş ve hafif tuzlu ot yemiş kuzular özellikle lezzetlidir. Dünyada hiçbir şef geçmişe bakıldığında bunu atlamaz. Ve hatta tuzlanmaya gerek olmaz. Bunların dışında incik haşlama için bazı noktalar önem taşımaktadır. Kuzu inciğini hazırlarken aşağıdaki noktalara dikkat edin:

Fırına koymadan önce incik çözülmelidir. Ancak incik haşlama için bu şart değildir. Uzun süreler piştiği için inciğin tamamen buzunun çözülmüş olmasına gerek yoktur.

İncik haşlamayı kapaklı bir düdüklü tencerede pişirmek en iyisidir. İncik haşlama düdüklüde en iyi lezzeti verecektir. Daha sonra ete ekleyeceğiniz bir parça tereyağı ile yumuşacık olacaktır.

Kuzu sosu haşlanarak yapılır. Şarap, liman şarabı, dana eti suyu gibi yüksek kaliteli malzemeler harika bir sos oluşturur.

Lütfen her zaman çok sıcak tabaklara koyun, sadece sıcak servis edilen incik haşlama tadı mükemmeldir.

Kuzu inciğini hazırlamak çok kolaydır. Kuzu neredeyse kendi kendini pişirir. Sonra lezzetli kuzu incik yemeğiniz ile herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

İncik Haşlama Püf Noktaları Nelerdir

İncik haşlamada püf noktalarından en önemlisi lezzetli bir sostur. Doğru bir sos ile yemeğinizi efsane bir lezzete kavuşturabilirsiniz.

 • İncik haşlama yemeğinizde polenta benzeri bir bağlama sosu, terbiyesi kullanabilirsiniz. Sarımsaklı sebze suyu kaynatın, karıştırın, mısır irmiğinin büzülmesine izin verin ve lezzetli bir polenta pişirin.
 • İnce dilimlenmiş patates dilimlerini bir kaba koyun, sarımsak kremasının üzerine dökün ve incik ile pişirin.
 • Patates püresi, taze patateslerle hızlı bir şekilde başarılı lezzet sağlar.
 • Kereviz püresi, patates püresinin heyecan verici düşük karbonhidratlı bir çeşididir.
 • Tencerede sebzeleri doğrudan fırında kuzu ile pişirebilirsiniz.
 • Dondurulmuş veya taze fasulye kullanabilirsiniz.

İncik Haşlama Yemeği

İncik; hemen her şekilde pişirmeye uygun bir seçenektir. Bu nedenle de oldukça fazla tercih edilmektedir. Örneğin; fırında kuzu incik ya da incik haşlama yemeği yapabilirsiniz. Püf noktaları ve dikkat gerektiren noktaları, yemeğin ana kurallarıdır. Bunlara uyulduğunda çok lezzetli bir yemek ortaya çıkabilmektedir.

İncik haşlama yaparken etinin sert olmaması için bazı önemli noktalar vardır. Pişirme yöntemi, etin sertliğini belirlemektedir. Yapısı bakımından yumuşak bir et olan incik, yanlış pişirme ile sertleşebilmektedir. Bu noktada ilgili yazımızdaki püf noktalarını okuyabilirsiniz. Ayrıca, dikkat edilmesi gerekenler başlığı da size yardımcı olacaktır.

İncik haşlama yemeği yaparken en önemli nokta tuz kısmıdır. Ete tuzu çok erken atarsanız oldukça sert ve yumuşamayan bir et ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, düdüklü tencerenizin ne kadar zamanda pişirdiğini de bilmeniz gerekir. Bazı pişirme yöntem ve gereçleri hızlıyken bazıları daha uzun süre alabilmektedir. İncik haşlama tavuk, kuzu ve dana incikten yapılabilmektedir.

İncik Haşlama Dana

İncik; genel olarak kırmızı et olarak adlandırdığımız koyun, tavuk ve dana etinde bulunur. Bu hayvanların siyah et bölgesi, incik kabul edilmektedir. Uzun kaslardan oluşmaktadır. Ve bu sayede de lifli bir ettir. Bu da yumuşak bir yemek elde etmenizi sağlar. 

İncik eti; hayvanın ince ve uzun baldır kemiği etrafında yer almaktadır. Bu kemik hayvandaki en yoğun iliğe sahip kemiktir. İlik; etin pişme sürecinde en büyük lezzet kaynağıdır. Bu, günümüzde tüm yemek otoritelerince kabul edilen bir durumdur.

İncik haşlama dana, en çok tercih edilenler arasında üst sıradadır. Hem yumuşak hem de lezzetli olması, incik yapılacağı zaman dana inciği akla getirir. İncik haşlama yaparken dana etinin tercih edilmesi, koku açısından da olmaktadır. Bazı kişilere koyun etinin koktuğu bilinmektedir. Bu nedenle bu kişiler koyun yerine dana incik seçebilirler.

benzer yazılar